Erdély, határtalanul program 2024.

A Határtalanul Program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul a nemzeti összetartozás operatív programja.

A program keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról.

A program megvalósítására 2024. április 2-től 4-ig került sor. Az időjárás változékony volt, de a programok megvalósítását nem befolyásolta.

Az első nap a 6 órai indulással kezdődött Abaújszántóról. A határt Vállajnál léptük át és a határellenőrzés is új élményeket jelentett a gyerekek számára. A programunk Nagykárolyon a Károlyi-kastély megtekintésével kezdődött, ahol a korabeli bútorzatot és az ott megrendezett képzőművészeti kiállítást lehetett megtekinteni. A következő megálló Adyfalva (Érmindszent) volt, ahol a költő szülőházában a róla szóló kiállítást nézhettük meg. Zilahon egy frissítő séta keretében megnéztük Wesselényi Miklós Református Kollégiumot, Wesselényi Miklós és Ady Endre szobrát. A következő megállónk a Nagyenyeden a kollégium épülete volt. Torockón a szállásunkat 19:00-kor foglaltuk el, 416 km megtétele után. Az alvás csak késő éjszaka valósulhatott meg, mert a szállás elfoglalása és az egész napos élmények miatt a gyerekek késő estig beszélgettek.

A második napon a reggelit követően, egy séta folyamán feltérképeztük Torockót. Látogatást tettünk „Böjte Csaba gyermekotthonában”, majd a helyi múzeum tárlatvezetése keretében ismerkedtünk meg Torockó múltjával és jelenével. A települést elhagyva a Tordai hasadék volt az első megállónk, mely a gyermekeknek ijesztő, így kellően izgalmas volt a diákok számára. A keskeny völgy, a rajta átvezető hidak nagyon jó hangulatot teremtettek. Ezután rövid vásárlás következett a völgy bejáratánál, majd Vajdahunyadra vettük az irányt. Ott a korabeli ruházatba öltözött dolgozók és a kastély impozáns megjelenése teljesen lenyűgözte a gyerekeket. A szállást ismét csak 19:00 után foglaltuk el.

A harmadik nap a sóbánya meglátogatásával kezdődött, melynek belső terei lenyűgözte a gyerekeket. Sokan a programok közül a leglátványosabbnak tartották. Körösfőn megkoszorúztuk Vasvári Pál kopjafáját. Utolsó megállónk a révi fazekas mesternél, Póli Máriánál volt. A szakmáját nagyon érzékletesen, a gyerekeket szórakoztató módon sikerült bemutatnia. Fájó szívvel hagytuk ott a programot mivel már 18:00 óra volt és indulnunk kellett.

A program sikerességét jelzi, hogy a kulturális értékek megismerése, megtapasztalása mellett az országok közötti különbségekre is felfigyeltek. Az eltérő ételek, szokások és vallás mellett még a helyi építkezési trend is szóba került. Már hazafelé úton azt kérdezgették mikor vehetnek részt legközelebb hasonló programban.

A beszámolót készítette a 7.a osztály